Preskočiť na obsah

Muži, čo radi majú mužov…

áno aj takí sú medzi nami a nie jeden.

Poznávanie sa – cítiš, že si iný. Že cítiš väčšiu náklonnosť k chlapcom/mužom? Neboj sa, nie je to nič nezvyčajné a ani zlé. Je dôležité si povedať, že nie si jediný. Poďme si povedať viac.

Zženštilá afektovaná kreatúra – tak si – žiaľ – predstavuje väčšina ľudí geja. Vysoký hlas, vychudnutá postava, lesklé krátke tričko a boa okolo ramien. Nie, tak gej nemusí vyzerať. Môže to byť tvoj učiteľ, sused, predavač v obchode, policajt….akýkoľvek muž, ktorého si dnes stretol.

Ani dnešná veda moc nevie povedať, kedy a kde vzniká homosexualita. Vlastne, nikto nevie ani kedy vzniká v plode dieťaťa sexualita ako taká. Jediné, čo sa vie, že je to vrodené a nemenné. Samozrejme je niečo iné pociťovať náklonnosť a niečo iné tak žiť.

Budeš riešiť asi veľa otázok, tak skúsime ich sem zopár napísať:

Vzťah k rodine – Rodina to príjme rôzne. Niektorí rodičia to príjmu dobre a bez stresu, iní budú „bojovať.“ Boj môže trvať chvíľu, iné boje budú doživotné (Ty to vieš o sebe už nejaký čas, oni ten čas potrebujú tiež). Ťažko povedať vopred. Príbehov budeš počuť veľa – väčšinou tie negatívne alebo super pozitívne. Mnohé poradne Ti môžu pomôcť sa zorientovať(In poradňa v Bratislave alebo Prizma v Košiciach alebo napíš nám na ahoj@pohovorme.si).

Rodina má o Teba nejaké predstavy a očakávania. Mnohé z nich zmiznú, objavia sa nové obavy a nové otázky. Priprav si veľa trpezlivosti a času na diskusie.

Ak máš pocit, že si v tom sám, tak určite nie si – nájdeš veľa príbehovčlánkov… skúsenosti iných, ktoré Ti môžu pomôcť.

Vzťah ku kamošom – Poznajú Ťa a majú Ťa radi preto, aký si. Nebudeme Ti klamať, môže sa stať, že o niektorých prídeš. O niektorých dočasne, o iných trvalo. Stále maj na pamäti, že ľudia sa boja neznámeho a áno, byť gejom je najväčšia nadávka a aj najväčšia neznáma zároveň pre mnohých ľudí.

Je len na Tebe, komu sa zdôveríš, a či vôbec. Kamoši, ak sú naozaj kamoši Ťa podporia.

Viera, cirkev a homosexualita – Ak sa pozrieš na akúkoľvek sociálnu sieť, je ľahké si všimnúť nálady a názory spoločnosti. Žiaľ – žiaľ pre nich, pretože tak prichádzajú o kontakt s mnohými zaujímavými ľuďmi. Argumenty, ako zvládať svoju vieru a Sebe vnútorné pocity ti pomôžu chalani z Gay christians / Dúhových kresťanov.

Ako bude vyzerať môj život – Viac menej tak, ako si ho zariadiš. Ak sa rozhodneš žiť s mužom, nemalo by to mať špecifiká (ak nežiješ v malom meste, alebo obci). Domácnosti gejov vyzerajú rovnako, rovnako ich je potrebné upratovať, prať, variť, žehliť …. a je len na Tebe, či to budeš robiť Ty, alebo tvoj partner.
Bude to na mne vidieť – Určite nie viac, ako je to vidieť teraz. Každý ma inú mieru, akej to „je vidieť“ na človeku a v akej nie. Je množstvo štúdii, či existuje nejaké špeciálne poznávacie znamenie gejov – zatiaľ sa ho vedcom nepodarilo nájsť. Takže sa uvoľni a ponor sa do seba. Si osobnosť, ktorá sa nemá za čo hanbiť.

Čo na to v škole/práci – V škole to môžu prijať rôzne. Treba byť opatrný, pretože ak bude zlá reakcia, nevrátiš ju. Je lepšie ak sa zdôveríš len naozaj dobrým spolužiakom/spolužiačkam. Je to ale podobné ako v práci. Príbehy o tom nájdeš aj stránke IN poradne. Skús sa inšpirovať.

Ako a kde budem hľadať partnera – Zoznamovacích aplikácii je veľa. Pozor na predátorov. Sú skúsení v manipulácii, v komunikácii a veľakrát stretnutie s nimi je v najlepšom nepríjemné. Hlavne pozor na súkromie – či už tvár alebo fotky časti tela. Nikdy nevieš…
Založenie rodiny a deti – Táto otázka trápi nie len Teba, ale aj tvoju rodinu. Zatiaľ je to s adopciou u nás biedne, ale veríme, že raz… Je dôležité si zodpovedať otázku ako sú deti podstatné pre Teba. Možno ich nikdy mať nebudeš a možno partner „prinesie.“ Formy rodín sú rôzne – dokonca aj Dúhové rodiny.

Čo ďalej?

Povedať si – som človek a som takýto. Každý sme sa narodili ako originál a toto patrí k Tebe tak, ako farba očí, veľkosť nôh alebo typ postavy. Ako hovorí príslovie: „Život je moc krátky na to, aby Si ho trpel.“ Preto ho začni žiť. Komunikuj s ľuďmi, pýtaj sa, študuj a odpoveď nájdeš. Skôr či neskôr.

Jediným znakom geja je jeho vnútorný pocit, že preferuje vo vzťahu muža. Takýto vzťah (v akejkoľvek podobe) ho napĺňa viac ako vzťah so ženou.

Coming out – vnútorný

Priznanie sám sebe má pre každého iný priebeh. Pre niekoho to je jasné od mala a pre iného je to celoživotné zisťovanie a uvedomovanie si (občas aj vnútorný boj).

Ak sa chceš motivovať príbehmi iných, skús pozrieť tieto články z PRIDE Košice alebo aj z Refresher.

Preto si daj svoj čas a poznávaj sa. Ale hlavne bezpečne.

Coming out

„Priznať farbu“ nie je vždy ľahké. Áno, áno, priznáva sa skôr k vražde, ale pre mnohých by tá vražda bola znesiteľnejšia. Veľmi dobrá príručka je spracovaná na homofobia.sk. Prehľadný a jednoduchý návod, ktorý môže pomôcť, ako to oznámiť okoliu.

Dôležité je, že je to Tvoja voľba a Tvoj život. Nikto Ťa nesmie nútiť a ani tlačiť do ničoho

Ak máš otázky, kontaktuj nás, alebo nás navštív na našich aktivitách.