Preskočiť na obsah

Som….a čo ďalej?

Cítiš, že niečo je inak. Inak ako u tvojich rovesníkov. Používaš neutrálny – bezrodový jazyk pri opise s kým si bol a čo ste robili? Ideš vybuchnúť, lebo však komu sa zdôveriť? Pochopí to? Prečo práve ja?

Veda zatiaľ nevie objasniť vznik homosexuality. Vie sa, že vzniká počas tehotenstva. Ale veda doteraz nevie, ako presne vzniká sexualita ako taká. V histórii sa mnohí vedci snažili dokázať, že homosexualita je spôsobená prostredím a okolnosťami (výchova, prostredie, zneužívanie, trauma v detstve…). Aktuálne je väčšinový názor, že je vrodená.

Je úplne jedno či je vrodená alebo získaná. Cítiš, že si iný/iná. Či už ťa opačné pohlavie nepriťahuje vôbec, alebo priťahujú ťa obe pohlavia, necítiš sa dobre vo svojom tele….alebo čokoľvek iné, je to jedno. Dôležité je, že si originál človek, ktorý má svoju hodnotu a silu.

Medzi také základné skupiny, ktoré ti môžu pomôcť sa identifikovať patria (pomôžeme si článkom z PRIDE Košice):

  • Lesba – žena (cis alebo trans), ktorá cíti romantickú či sexuálnu príťažlivosť k iným ženám (cis alebo trans). Ak hovoríme o týchto ženách hovoríme o lesbách, lesbickom páre. Nehovorme o lesbičkách, lebo ani gejov nenazývame gejíčkami. Používanie pojmu “lesbička” má naznačiť, že ženy sú tie “slabšie”, tie “jemnejšie”. A všetky a všetci vieme, že to tak nie je, lebo aj muži dokážu byť jemní a citliví, no zároveň na nich zdrobneniny nepoužívame. Nerobme to ani v tomto prípade.
  • Gej – muž (cis alebo trans), ktorý cíti romantickú či sexuálnu príťažlivosť k iným mužom (cis alebo trans). Ak chceme hovoriť o páre dvoch mužov, myslím si, že je omnoho lepšie hovoriť o gejskom páre ako o “homosexuálnom” páre. Slovo homosexuál zbytočne a často vzbudzuje u ľudí pocit, že život gejov sa točí iba okolo sexu. Nie je to pravda. Veľmi často vídam, že v slovenskom jazyku používame slovo “gay”. Nie je to nič zlé, no máme i slovenské slovo. Ním je gej. Za uznanie tohto slova ako spisovného vďačíme teplému aktivistovi Ivanovi Požgaiovi. Nezabúdajme na ľudí, ktorí tu boli pred nami.
  • Bisexuál*ka – človek (trans alebo cis), ktorý cíti romantickú či sexuálnu príťažlivosť rovnako k ženám (trans alebo cis), ako aj k mužom (trans,alebo cis), či nebinárnym ľuďom. Bisexuálni ľudia čelia zneviditeľňovaniu jednak zo strany hetero ľudí, no často k tomuto dochádza aj zo strany niektorých ľudí z LGBTQIA+ komunity. Bisexualita nie je prechodný stav, ani nie je pravdou, že sa bisexuálni ľudia “nevedia rozhodnúť”. Sú bisexuálni, rešpektujme to.
  • Transrodoví ľudia – transrodový človek alebo trans človek je človek, ktorého rodová identita je iná, aká jej*mu bola pripísaná pri narodení. Trans žena je žena, ktorej bol pri narodení pripísaný mužský rod. Trans muž je muž, ktorému bol pri narodení pripísaný ženský rod. Nebinárny človek je transrodový človek, ktorý sa neidetifikuje binárne. Rodová identita nebinárnych ľudí nie je výlučne feminínna alebo maskulínna, pohybuje sa na spektre, prípadne môže byť fluidná. Ak chceme hovoriť či písať o trans ľuďoch korektne a neubližujúco, nehovoríme a nepíšeme o “transsexuáloch”. Tento pojem je zastaralý, patologizujúci, neodrážajúci realitu a najmä zraňujúci. Vyvarujme sa tiež používaniu slova “transka”. Toto slovo dehonestuje dôstojnosť a bytie trans ľudí, najmä trans žien. Slovo trans je prídavné meno a používa sa oddelene teda trans muž, trans človek, trans žena, nie transžena, transmuž, transľudia.
  • Intersex ľudia – sú ľudia, ktorí môžu mať rôzne variácie chromózomov, hormonálnych hladín, telesných znakov atď. Niektoré intersex organizácie hovoria o intersex ľuďoch alebo o intersex variáciách alebo intersex vlastnostiach. Veľmi často sa o týchto ľuďoch píše zraňujúco a necitlivo. Vyvarujme sa preto necitlivému jazyku.

Nezabúdajme na to, že najdôležitejšie je pýtať sa ľudí a rešpektovať sebaidentifikáciu a jedinečnosť každej a každého.

To, ako sa cítiš a koho vyhľadávaš je vždy len a len na tebe. Je mnoho homosexuálnych žien a mužov, ktorí sa rozhodnú žiť v heterosexuálnych vzťahoch – dokonca majú aj deti. Rovnako existujú ženy a muži, ktorí sa rozhodnú žiť osamote.

Spôsob, akým budeš žiť ty, je len na tebe.

Liečba homosexuality

Vyliečiť homosexualitu sa nepodarilo nikomu – žiadnym spôsobom. Či už modlením, týraním, elektroliečbou…a rôzne iné kruté či menej kruté metódy.

Je „jednoduchšie“ sa zoznamovať s témou LGBTQIA+ a ako do nej zapadáš, než bojovať či sa nechať vtiahnuť do boja.

Argumentov za a proti je veľa. Ak sa cítiš neisto, napíš In poradňa, ktorá funguje v Bratislave alebo Prizma v Košiciach, či prípadne nám na ahoj@pohovorme.si.

Ak sa identifikuješ ako časť LGBTQIA+ komunity, tak si prečítaj ďalší náš článok o tom či sem patríš alebo o coming out -e.

Ako teda zistiť či …sem patrím?

Neboj sa to vysloviť. Nahlas aspoň sám pred sebou. Nie je to nič zlé, špinavé a ani hrozné. Poznávaj seba, precíť svoje city a prípadne si začni písať denník. Pozeraj rôzne filmy (napríklad týchto LGBTQIA+ 33 filmov alebo zoznam filmov tu).

Hlavne sa spoznávaj a nič neunáhli. Všetko má svoj čas a keď príde ten tvoj, budeš vedieť ako ďalej.

Ak máš otázky, kontaktuj nás, alebo nás navštív na našich aktivitách.

Chceš sa poradiť? Napíš do In poradne, ktorá funguje v Bratislave alebo Prizma v Košiciach, či prípadne nám na ahoj@round.sk.